3 listopada 2017 Udostępnij

Tłumaczenie ściśle tajnych dokumentów

Ściśle tajne dokumenty kojarzą się nam z protokołami sądowymi oraz państwowymi dokumentami. Umowy o zachowaniu poufności mają praktycznie wszystkie firmy.. ukryte są one w zakładowych archiwach i dostęp mogą mieć tylko określone osoby. Każdemu będzie zależeć, by takie dokumenty nie znalazły się w niepowołanych rękach. Jeśli ktoś jednak będzie potrzebował tłumaczenia tego typu dokumentów?

Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy firma będzie chciała zacząć mocniej działać na rynku i dostanie kapitał zagraniczny, rozwinie się na inne kraje. Wtedy ważne dokumenty tajne mogą być potrzebne w innym języku.

Czy poufność przy tłumaczeniu będzie zachowana

Jeśli ktoś potrzebuje tłumaczenia ważnych dokumentów firmowych to warto będzie to powierzyć profesjonalistom. By mieć pewność, że będzie zachowana tajność trzeba będzie przestrzegać określonych norm. Powinno się sprawdzić jakie schematy postępowania ma dane biuro. Czy nad tłumaczeniem będzie pracować kompetentna osoba, która zadba o jego jakość. To ważne, by kierownik projektu zachował starania o poufność takich dokumentów.

Dobrze będzie, jeśli w biurze tłumaczeń jeszcze przed przesłaniem dokumentów będzie można podpisać również umowę o poufności. To będzie dawać odpowiednie poczucie bezpieczeństwa., jest gwarancja że dokumenty są w odpowiednich rękach. Czuwać będzie nad tym jedynie ograniczona liczba osób co dla klienta będzie komfortowym rozwiązaniem. Będzie trzeba przestrzegać przy procesach tłumaczenia odpowiednich standardów jakości.

Poufność dokumentów

Profesjonalna firma tłumaczeniowa musi zagwarantować klientom pełną poufność powierzonych dokumentów. Dodatkowo zlecając tłumaczenie mamy mieć pewność, że wykonają je osoby, które będą tłumaczami przysięgłymi, ponieważ te osoby maja zawodowy obowiązek utrzymywania tajemnicy i poufności dokumentów.

Dlaczego należy podpisać umowę o poufności?

Jeśli komuś będzie zależało na dobrym wykonaniu tłumaczenia powinien szukać profesjonalnych tłumaczów a jednocześnie postarać się o umowę o poufności, ponieważ w ten sposób gwarantujemy sobie, że treść i zawartość dokumentów będzie chroniona. Taka umowa to ważny element zabezpieczający klienta.

Czasami będzie także pojawiać się wymóg przygotowania takiej umowy o poufności. Można tylko wyobrazić sobie sytuację, w której wypłyną ważne dokumenty patentowe czy akta sądowe, w ten sposób możemy narobić sobie wiele problemów, co dalej sprawi że firma będzie miała więcej trudności z funkcjonowaniem, będzie narażona na bezpośrednie straty. Warto zadbać o to, by takiej sytuacji uniknąć.

Michał Brzeziński

Redakcja ecsrem.pl