Jak rozpocząć prezentację i przyciągnąć uwagę słuchaczy
"Publiczność wybaczy prawie wszystko, z wyjątkiem bycia nudnym " - Patricia Fripp
Czy wiesz, że masz tylko 30 sekund, aby przyciągnąć uwagę słuchaczy i zmotywować ich do słuchania? Te cenne pierwsze sekundy odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o przygotowanie doskonałej prezentacji. Jest to czas, w którym słuchacze wyrabiają sobie o Tobie zdanie. Jeśli zmarnujesz ten czas kiepskim żartem, gadaniną lub bezsensownymi zdaniami pełnymi "uff" i "um", uwaga słuchaczy prawdopodobnie zniknie, a Ty możesz już jej nie odzyskać.
Natychmiastowe zdobycie sali to trudne zadanie dla każdego mówcy - wymaga stworzenia i przećwiczenia przyciągającego uwagę otwieracza. Ale jak skutecznie rozpocząć prezentację skutecznie? Rozpocznij swoje wystąpienie od HOOK!
W tym artykule przedstawimy Ci kilka podstawowych wskazówek dotyczących prezentacji, jak sprawić, by początek wystąpienia był naprawdę atrakcyjny: stworzyliśmy listę trzech sprawdzonych chwytaków, które pomogą Ci rozpocząć prezentację które pomogą Ci pewnie rozpocząć prezentację i z łatwością utrzymać uwagę słuchaczy.
Bezpłatne seminarium internetowe: Wystąpienia publiczne w języku angielskimPoznaj wskazówki i słownictwo, które pozwolą Ci mówić pewnie i zrozumiale przed publicznością biznesową. Dołącz do nauczyciela Tamary na żywo!
- Zarejestruj się już teraz
3 sposoby na rozpoczęcie prezentacji i szybkie wywarcie wrażenia
Rozpoczęcie wystąpienia od banału szybko sprawi, że słuchacze zapomną o Tobie, zwłaszcza jeśli prezentacja w PowerPoincie jest szablonowa i po prostu nudna. Czy kiedykolwiek słuchałeś prezentacji, w której prowadzący zaczynał od słów:
"Drodzy słuchacze, dziękuję wam za przybycie. Przygotowałem kilka głównych punktów dotyczących mojego tematu. Przejdziemy przez nie i wyjdziemy stąd w ciągu godziny".
Nuda! Wszystkie osoby w sali myślą w tym momencie o tym, że za 15 minut czeka ich przerwa na kawę, albo śmiało zaczynają sprawdzać Facebooka lub pocztę elektroniczną. Ale jak zacząć wstęp do prezentacji w taki sposób, aby słuchacze przykuwali się do Twoich słów?
Kreatywny haczyk lub chwytak motywuje słuchaczy do zwrócenia uwagi. W rzeczywistości ludzie mają wiele na głowie. Wyobraź sobie, że tego dnia lub tydzień temu uczestniczyli w kilku wykładach. Dlatego trzeba od razu pokazać im, że prezentacja będzie interesująca. Aby od samego początku wywrzeć doskonałe, trwałe wrażenie, należy stosować krótkie i chwytliwe haczyki związane z tematem.
Oto kilka sposobów na to, jak rozpocząć prezentację z hukiem i sprawić, że Twoje wystąpienie będzie się wyróżniać. Wybór metody, która najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, zależy od tematu i rodzaju wystąpienia. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym haczykom prezentacyjnym.
1. Opowiedz historię
Opowiedzenie fascynującej historii to dobrym sposobem na rozpoczęcie prezentacji. Badania pokazują, że mózg jest zaprogramowany na opowiadanie historii. Czy kiedykolwiek zauważyłeś, jak dzieci zaczynają uważnie słuchać swoich rodziców po słowach: "Dawno, dawno temu". Ta reakcja nie znika, gdy stajemy się dorośli. W rzeczywistości opowiadanie historii i dzielenie się doświadczeniami jest czymś, co ludzie robią na co dzień. Dlatego dodanie jej do prezentacji nie będzie wielkim wyzwaniem. Rozpoczęcie od dobrej historii może również pomóc w znalezieniu kreatywnych sposobów na przekazanie celu prezentacji, a nie tylko wywarcie pozytywnego pierwszego wrażenia. Do prezentacji można dodać materiały wizualne lub skorzystać z edytora wideo w celu stworzenia szybkiego, ale skutecznego filmu w ramach prezentacji.
Opowieść powinna być zwięzła i adekwatna do tematu, który chcesz przedstawić. Nie należy jednak przeładowywać jej szczegółami. Może to być historia osobista, pokazująca słuchaczom, dlaczego tak bardzo pasjonuje Cię dany temat. Można też opowiedzieć o osobie, która może być przykładem do naśladowania dla innych. Jeśli uda Ci się za pomocą tej historii sformułować śmiałe stwierdzenie lub twierdzenie, nawiązać kontakt wzrokowy i przekazać je z pewnością siebie, przyciągnie to słuchaczy (nawet jeśli nie będą się z Tobą zgadzać).
Darlene Price, autorka książki "Dobrze powiedziane! Prezentacje i rozmowy, które przynoszą rezultaty!", podkreśla, że jako mówca możesz wykorzystać mądrą opowieść, bajkę, wydarzenie historyczne, a nawet dobry dowcip, aby rozpocząć prezentację. żartu, aby rozpocząć prezentację. Kluczem jest rozpoczęcie od krótkiej historii związanej z głównym punktem tematu. Price sugeruje również, by zastanowić się nad kilkoma pytaniami, które pomogą skomponować własną wersję "Dawno, dawno temu":
- Jakie wyzwania stanęły przed tobą (lub inną osobą) w związku z twoim przesłaniem?
- Jak Ty (lub inna osoba) je pokonaliście?
- Kto lub co ci pomogło?
- Jakie lekcje wyniosłeś (lub wyciągnęłaś)?
- Co chcesz, aby Twoi słuchacze poczuli lub zrobili po wysłuchaniu tej historii?
2. Zadawaj pytania retoryczne
Jeśli zastanawiasz się jak zacząć przemówienie w prezentacjito zacznij je od pytania. Jednym z najlepszych sposobów jest zadawanie serii pytań retorycznych. Doskonałym przykładem takiej techniki jest wykład Simona Sinek'a TED talk. Użył on następujących słów na rozpoczęcie prezentacji:
"Jak wyjaśnić, kiedy rzeczy nie idą tak, jak zakładamy? Albo lepiej, jak wytłumaczyć, że inni osiągają rzeczy, które wydają się przeczyć wszelkim założeniom? Na przykład, dlaczego firma Apple jest tak innowacyjna?".
Taki zestaw pytań stymuluje umysły słuchaczy, podczas gdy oni sami zastanawiają się nad odpowiedziami. Laura Bergellsinstruktorka kursu LinkedIn Learning Podstawy wystąpień publicznychzaleca zadawanie wyłącznie pytań otwartych, a nie zamkniętych z odpowiedziami typu "tak/nie". Na przykład: "Jak media społecznościowe zmieniły Twoje codzienne życie?". Gorszym przykładem jest: "Czy media społecznościowe zmieniły Twoje codzienne życie?". Użycie pytań otwartych pomaga stworzyć lukę w wiedzy, którą później uzupełnisz w swoim wystąpieniu. Innym świetnym sposobem na zaangażowanie publiczności jest poproszenie o podniesienie ręki na konkretne pytanie.
3. Używaj cytatów
Jednym z zabawnych sposobów na rozpoczęcie prezentacji jest cytowanie filmów. Dlaczego? Bo to jest zabawne! Filmy odgrywają kluczową rolę w życiu większości ludzi. Dlatego dobrze umieszczony cytat z filmu na początku wystąpienia może ożywić słuchaczy. Oto kilka przykładów:
"Pierwsza zasada przywództwa: wszystko jest twoją winą" (Bug's Life)
"Najgłośniejszy w pokoju to najsłabszy w pokoju". (American Gangster)
"Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi." (Forrest Gump)
Często stosowaną, ale skuteczną praktyką jest również rozpoczynanie prezentacji od cytatu. W takim przypadku prelegent podaje cytat, a następnie dodaje do niego nowe zdanie. Na przykład:
"Wszyscy słyszeliśmy, że podróż na odległość tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku. Ale musimy pamiętać, że podróż do nikąd również zaczyna się od jednego kroku".
Istnieje wiele źródeł do znalezienia odpowiednich cytatów online, np. Brainy Quotes oraz . Goodreads. Nie wybieraj jednak oczywistych cytatów, takich jak "małe uderzenia powalają wielkie dęby". Postaraj się znaleźć bardziej kreatywnych sposobów na rozpoczęcie prezentacji wykorzystując następujący cytat Steve'a Joba: "Moje ulubione rzeczy w życiu nie kosztują żadnych pieniędzy. Jasne jest, że najcenniejszym zasobem, jaki wszyscy mamy, jest czas."
Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.
- Znajdź mojego nauczyciela online już teraz
- 1456 opinii, "Doskonały"
Idź i zmień świat swoim przemówieniem!
Pamiętaj, że pierwsze sekundy Twojego przemówienia mają znaczenie. Masz tylko pół minuty, aby zdobyć uwagę słuchaczy. Jeśli więc nie wiesz jak rozpocząć swoją kolejną prezentację po angielskunie wahaj się użyć jednego z tych sprawdzonych haczyków.
Zastanów się jednak dobrze, jaki haczyk wybrać, i oczywiście bądź szczery wobec siebie. Czy historia, którą chcesz opowiedzieć, ma jakiś związek z rzeczywistością? Czy słuchacze będą się śmiać z Twojego żartu? Upewnij się, że nie przeoczysz reakcji słuchaczy.
Nie zapomnij zapoznać się z naszym poradnikiem Jak uczyć się angielskiego!
V Obywatele Ukrainy stanowią największą grupę cudzoziemców mieszkających w Polsce. Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, po pierwszym kwartale 2021 r. ponad 261 000 obywateli Ukrainy posiadało ważne zezwolenia na pobyt w kraju. Chcesz zamieszkać w Polsce na stałe? Ważne jest...
V Świat, w którym żyjemy, jest znacznie mniejszy niż ten, w którym żyli nasi dziadkowie. Nowoczesna technologia pozwala nam podróżować na duże odległości w bardzo krótkim czasie. Technologia informacyjna (telefony komórkowe, Internet) sprawia, że świat jest na wyciągnięcie ręki...
V Jeśli chodzi o tłumaczenia, najczęstszym podziałem jest podział na wersje pisemne i ustne. Podział ten nie obejmuje jednak wszystkich rodzajów tłumaczeń z języka obcego. Tłumaczenia ustne dostępne są zarówno w wersji symultanicznej, jak i konsekutywnej. Jakie są rodzaje tłumaczeń...