12 marca 2021 Udostępnij

Jak uczyć się hiszpańskiego dla początkujących

Kiedy w 2015 roku po raz pierwszy odwiedziłam Nowy Jork, wiele rzeczy było dokładnie takich, jak sobie wyobrażałam: szalone tempo, imponująca panorama Manhattanu, tętniące życiem nocne życie. Jednak to, czego się nie spodziewałem, to znalezienie całych części miasta, gdzie hiszpański był podstawowym językiem.

To zdarzyło się w Queens. Weszłam do sklepu i przez sekundę myślałam, że znalazłam się w innym kraju. Pracownicy, klienci, produkty na półkach, nawet radio grające w tle - wszystko i wszyscy porozumiewali się po hiszpańsku.

"Czy to są Stany Zjednoczone czy Meksyk?" zapytałem sam siebie.

Uświadomiłem sobie wtedy, jak ważny stał się język hiszpański w skali globalnej. Jest on wszędzie, używany jako język urzędowy w 21 krajach i przez pół miliarda rodzimych użytkowników na całym świecie.

Hiszpański, podobnie jak angielski, jest jednym z niewielu języków, który jest przydatny na każdym kontynencie. Język ten jest jak most, który pomoże Ci połączyć się z niewiarygodnie różnorodnymi ludźmi, kulturami, branżami i nie tylko. Możesz żyć po hiszpańsku, kochać po hiszpańsku, pracować po hiszpańsku i zawierać przyjaźnie po hiszpańsku, praktycznie wszędzie.

Być może jest to jedna z tych rzeczy, która doprowadziła Cię do tego artykułu. Chcesz nauczyć się hiszpańskiego, abyś mógł skorzystać z jednej z milionów możliwości, jakie oferuje.

Dzisiaj chcę Ci w tym pomóc. Chcę Ci pomóc zbudować Twój hiszpański "most".

Nauczyłem się hiszpańskiego wiele lat temu i nadal posługuję się nim prawie codziennie. Jest on stałym elementem mojego życia, który doprowadził do wielu, wielu niesamowitych doświadczeń. Poprzez coaching innych osób uczących się języka hiszpańskiego, pomogłem wielu ludziom nauczyć się i cieszyć językiem hiszpańskim na swój własny, unikalny sposób.

Napisałem ten artykuł, aby pomóc Ci rozpocząć naukę hiszpańskiego w sposób, który jest zarówno skuteczny, jak i przyjemny. Poniżej znajduje się pięć potężnych wskazówek, które możesz wykorzystać, aby rozpocząć naukę hiszpańskiego już dziś...

...i uczyć się go przez całe życie.

Zaczynajmy.

Wskazówka nr 1: Stwórz emocjonalną więź z językiem

Przede wszystkim, jeśli chodzi o rozpoczęcie długiej podróży do nauki hiszpańskiego, musisz stworzyć głębokie połączenie z językiem, które utrzyma Twoje zainteresowanie i motywację przez długi czas. Coś, co sprawi, że powiesz "od teraz chcę, aby hiszpański był częścią mojego życia".

Potrzebujesz wewnętrznego, emocjonalnego impulsu, aby trzymać się języka.

Moje serce otrzymało taki emocjonalny wstrząs, kiedy po raz pierwszy odwiedziłam Hiszpanię.

Smakując pyszne tapas siedząc na zewnątrz w ciepły dzień w Madrycie, podziwiając iglice malowniczej Sagrada Familia w Barcelonie, tańcząc z ogromnym tłumem na ulicach Malagi.

To wszystko, a nawet więcej, robiłam w Hiszpanii.

I do dziś wszystkie te dźwięki, kolory, twarze, miejsca i uczucia pozostają świeże w mojej głowie, tak jak przez całą moją podróż do nauki hiszpańskiego.

Dla Ciebie, zanim zaczniesz martwić się o platformy, metody, aplikacje lub cokolwiek innego związanego z nauką hiszpańskiego, zalecam, abyś poszukał doświadczeń, które pomogą Ci połączyć się emocjonalnie z językiem.

Mówię o:

 • Wizycie w kraju hiszpańskojęzycznym
 • Skosztowanie pysznej hiszpańskiej kuchni
 • Zaprzyjaźnienie się z osobami, dla których język hiszpański jest językiem ojczystym
 • Czytanie książek napisanych oryginalnie w języku hiszpańskim
 • Uczestniczenie w zajęciach z kultury hiszpańskiej, takich jak gotowanie lub lekcje tańca.

Jeśli przeżyjesz przynajmniej jedno z tych doświadczeń i będziesz się naprawdę dobrze bawił, będziesz miał motywację do dalszego poznawania języka i kultury hiszpańskiej. Jeśli możesz wykorzystać te doświadczenia i uczynić je regularnymi aspektami swojego życia, będziesz miał motywację do nauki hiszpańskiego i używania go do końca życia.

Więc, wyjdź z domu. Poszukaj hiszpańskojęzycznych grup Meetup w Twojej okolicy i zaprzyjaźnij się z nimi.

Sięgnij po Sto lat samotności Gabriela Garcíi Márqueza i daj się ponieść magicznej prozie.

Zatrać się w radosnej i zmysłowej muzyce bachaty, salsy lub tanga i pozwól, by ich rytm cię poruszył - nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie.

Celem jest zbudowanie tak silnej więzi z kulturą hiszpańską, że zawsze będziesz chciał zatrzymać ją jako część swojego życia. Ta więź, jeśli będzie wystarczająco silna, pomoże utrzymać Twoją motywację do nauki języka, a z kolei pomoże Ci zbliżyć się jeszcze bardziej do kultury hiszpańskiej, odnawiając cykl.

Wskazówka # 2: Skup się na systemach krótkoterminowych zamiast na celach długoterminowych

"Chcę nauczyć się płynnie mówić po hiszpańsku w ciągu najbliższych 9 miesięcy.

Kiedy zapytasz większość początkujących uczących się hiszpańskiego, jakie są ich cele, prawdopodobnie usłyszysz coś takiego. Być może Twoje własne cele są podobne. I to jest świetne.

Ale pozwól, że Cię o coś zapytam: ile razy zdarzyło Ci się wymyślić długoterminowy plan i faktycznie go zrealizować? Ile razy wyznaczyłeś sobie cel na więcej niż sześć miesięcy w przyszłości i faktycznie osiągnąłeś go w taki sposób, w jaki sobie wyobrażałeś.

Założę się, że niezbyt często.

To nie jest tylko ty. Zdarza się to większości z nas. Praktycznie wszystkim z nas.

Cele i plany mają tendencję do zmiany, do morfingu w czasie. Czasami pękają, rozpadają się lub łączą w nowe części. I to jest w porządku.

Jednak moim dzisiejszym celem jest pomóc Ci wymyślić coś, co jest bardziej konkretne i mniej podatne na drastyczne zmiany, tak aby było równie niezawodne za dziesięć lat, jak i dzisiaj.

Tak więc, zamiast prosić Cię o skupienie się na celach długoterminowych, poproszę Cię o skupienie się na zbudowaniu krótkoterminowego systemu nauki hiszpańskiego.

To, co musisz zrobić, to zobowiązać się do codziennego procesu nauki hiszpańskiego.

Aby to zrobić, musisz:

 • Zorganizować i zarządzać swoim czasem na naukę.
 • Stworzyć silne nawyki
 • śledzić i oceniać swoje postępy w czasie.

Organizacja czasu jest jednym z podstawowych elementów regularnej, codziennej nauki języka. Zawsze staraj się zaplanować swoje sesje nauki z wyprzedzeniem.

W każdą niedzielę (lub poniedziałek, w zależności od tego, kiedy oficjalnie rozpoczynasz tydzień), organizuj swoje codzienne sesje nauki hiszpańskiego na kolejne siedem dni.

Planując swój czas, warto zadać sobie dwa pytania na każdy dzień tygodnia:

Kiedy mam czas na naukę w tym dniu?

Jak podzielę ten czas na produktywne sesje nauki hiszpańskiego?

Z mojego doświadczenia wynika, że jednym z najlepszych podejść do zarządzania czasem nauki jest:

 • Utrzymać sesje nauki do 30 minut każda, maksymalnie.
 • Zrealizuj co najmniej jedną lub dwie z tych półgodzinnych sesji dziennie.
 • Zaplanuj sesje na czas, kiedy jesteś najbardziej czujny i aktywny.
 • Ucz się każdego dnia

Kiedy już wykonasz pracę, aby określić, kiedy możesz uczyć się hiszpańskiego, będziesz mógł zacząć rozwijać kolejną część procesu uczenia się: silne nawyki!

Nawyki to wzorce zachowań, które zakorzeniły się w Twoim życiu i umyśle poprzez regularne powtarzanie i praktykę. Mycie zębów jest jednym z takich nawyków. Zamykanie drzwi przed wyjściem z domu może być kolejnym.

Aby skutecznie uczyć się hiszpańskiego, musisz uczynić z niego nawyk, tak jak te rzeczy. Musisz to robić tak często, z taką regularnością, że po pewnym czasie stanie się to po prostu normalną, naturalną częścią Twojego dnia.

Na szczęście w ostatnich latach nauka o budowaniu nawyków została lepiej zrozumiana. Wiemy na przykład, że każdy nawyk składa się z trzech elementów (jak wyjaśnia autor Charles Duhigg w swojej książce " Siła nawyków"):

 • Wskazówka - sygnał, który mówi nam, kiedy mamy "zrobić" nawyk.
 • Rutyna - zestaw czynności związanych z nawykiem
 • Nagroda - materialna lub niematerialna korzyść, która motywuje nas do regularnego wykonywania nawyku.

Aby zbudować swój potężny hiszpański nawyk, będziesz potrzebował codziennego systemu, który zawiera każdą z powyższych trzech rzeczy.

Na przykład, kiedy zacząłem uczyć się hiszpańskiego, używałem serii edukacyjnej "Lo Spagnolo per te" De Agostini. Zobowiązałem się do regularnej nauki hiszpańskiego po południu, po wyjściu ze szkoły. Aby tak się stało, musiałem opracować system wskazówek, rutyn i nagród, aby wszystko się zaczęło.

Moja wskazówka była prosta: mieć tylko materiały do nauki na moim biurku w danym momencie. Kiedy podchodziłem do biurka, miałem te materiały gotowe i nic innego nie mogło mnie rozpraszać.

Moja rutyna polegała na stosowaniu dwukierunkowej metody tłumaczenia w odniesieniu do tych materiałów, tak aby nauczyć się czytać, pisać, myśleć i mówić po hiszpańsku.

Moją nagrodą była osobista satysfakcja z robienia postępów. Każdego dnia przerabiałam nową lekcję, co ułatwiało mi obserwowanie i śledzenie postępów w miarę upływu czasu.

I to prowadzi mnie do ostatniego punktu: śledzenie i ocena postępów.

Pod koniec każdej sesji nauki brałem notatnik i starannie zapisywałem trzy rzeczy:

 1. Które zadania edukacyjne wykonałem w danej sesji
 2. Ile czasu zajęło mi ukończenie każdej sesji
 3. Komentarze i uwagi na temat danej sesji

Robienie takich notatek jest często pomijaną, ale niezbędną częścią rozwoju Twojego systemu codziennej nauki hiszpańskiego. Jeśli będziesz ich używać do śledzenia swojej nauki, pomogą Ci one ocenić swoją rutynę i dokonać niezbędnych zmian w miarę upływu czasu.

Wskazówka # 3: Skup się na nauce konkretnej odmiany hiszpańskiego

Jak już wspomniałem wcześniej, hiszpański jest językiem urzędowym w wielu, wielu różnych krajach - 21 krajach, w rzeczywistości, od momentu pisania tego tekstu.

Ponieważ hiszpański jest tak powszechny, mówi się w nim w nieco inny sposób w zależności od kraju, w którym jest używany.

Teraz, jako uczący się hiszpańskiego, dobrze jest skupić się na mówieniu w jednej, konkretnej odmianie języka.

Ten wybór będzie dyktował:

 • Jak wymawiasz słowa (tj. Twój akcent)
 • Jakiego rodzaju idiomatycznych i potocznych zwrotów będziesz używał
 • Jakich słów (formalnych, nieformalnych i slangowych) będziesz używać, aby wyrazić pewne idee
 • i więcej

W moim przypadku, jako Włocha mieszkającego w Europie, który odwiedził i mieszkał w Hiszpanii, wybór hiszpańskiego kastylijskiego był łatwy.

Ale sprawy nie są proste i łatwe. Jeśli mieszkasz w USA, jest duża szansa, że zetkniesz się z hiszpańskim używanym w Ameryce Środkowej lub Łacińskiej (meksykańskim, kolumbijskim, itd.).

Znam ludzi, którzy najpierw pojechali do Ameryki Południowej i nauczyli się hiszpańskiego, którym się tam mówi. Moja amerykańska przyjaciółka Kemy przychodzi mi na myśl. Przeprowadziła się do Argentyny na rok i mówi z grubym argentyńskim akcentem. Uwielbia go i nigdy nie zamieniłaby go na akcent, powiedzmy, kastylijskiego hiszpańskiego.

Chociaż wszystkie wersje hiszpańskiego są wzajemnie zrozumiałe, różne wersje hiszpańskiego niosą ze sobą dziedzictwo kulturowe, sposób życia, bycia i wyrażania siebie.

Ważne jest, aby zauważyć, że wszystkie wersje hiszpańskiego są równie realne, piękne i warte nauki. Jednakże, być może istnieją pewne odmiany, które mają więcej wspólnego z Twoimi celami, doświadczeniami i położeniem geograficznym niż inne.

Dlatego najpierw trzymaj się JEDNEJ wersji hiszpańskiego, zanurz się w niej, zbuduj spójne ramy językowe.

Ta ważna decyzja wpłynie na rodzaj materiałów do nauki, których będziesz używał, z kim będziesz się uczył i rozmawiał, oraz na jakie materiały i zasoby będziesz się narażał w pierwszej kolejności.

Kiedy staniesz się bardziej komfortowy i biegły w jednej odmianie, możesz rozszerzyć swoją znajomość na inne odmiany, jeśli zechcesz.

Nawet jeśli będziesz trzymał się tylko jednej "wersji" hiszpańskiego, możesz spać spokojnie wiedząc, że będziesz w stanie zrozumieć osoby mówiące innymi odmianami z niewielkim lub żadnym problemem.

Wskazówka # 4: Wybierz materiały, które najlepiej Ci odpowiadają

Z powodów, które podałem powyżej, istnieje niezliczona ilość materiałów do nauki hiszpańskiego. Więc nie zamierzam spędzić tutaj dodając kolejną listę zasobów, platform i narzędzi, ale raczej dać Ci kilka ważnych wskazówek, jak wybrać jeden z nich, aby rozpocząć.

W rzeczywistości, jest to dość proste. Musisz do zasobu, który:

 1. Jest przyjemny i miły w użyciu.
 2. Oferuje zrozumiały, progresywny wkład.

Nie ma najlepszego zasobu dla wszystkich, ponieważ nie ma jednego zasobu, który zadowoli wszystkich.

Jeśli lubisz flashcards, świetnie!

Jeśli wolisz kursy i książki w formie drukowanej - wspaniale!

Jeśli lubisz kursy audio, to też dobrze!

W końcu, powinieneś wybrać zasób/narzędzie, z którego lubisz się uczyć. Najlepszy zasób jest zawsze najlepszym materiałem dla Ciebie.

Mając to na uwadze, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jedną ważną cechę: zasób ten musi oferować treści, które możesz zrozumieć i które możesz stopniowo przyswajać i rozwijać z czasem.

Jeśli lubisz słuchać radia, to w pewnym momencie będzie to dla Ciebie dobry materiał. Ale na początku, kiedy jeszcze rozumiesz niewiele słów? Słuchanie radia prawdopodobnie w ogóle Ci nie pomoże.

Mając to na uwadze, oto kilka kluczowych zasad kciuka:

Zasada nr 1: Zainwestuj czas w znalezienie swojego pierwszego hiszpańskiego zasobu

Poszukaj w Internecie, patrząc na szeroką gamę zasobów. Zadaj sobie pytanie: czego chcę? Poszukaj porad i komentarzy innych doświadczonych uczniów.

Zasada nr 2: Sprawdź zasoby osobiście

Kiedy już zawęzisz obszar poszukiwań, usiądź z książką, kursem lub innym zasobem i sprawdź, czy spodoba Ci się na tyle, by z niego skorzystać.

Zasada # 3: Znajdź inny zasób, jeśli to konieczne

W przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie podoba Ci się ten zasób, nie wahaj się i poszukaj innego. Zainwestowanie czasu w te poszukiwania jest zdecydowanie tego warte.

Zasada # 4: Zakończ jeden zasób przed przejściem do innego

Nie popełniaj błędu pobierania dziesięciu różnych aplikacji, korzystania z dziesięciu różnych stron internetowych i kupowania dziesięciu różnych książek. To może tylko mylić cię. Kiedy już znajdziesz dobry zasób, trzymaj się tylko tego zasobu przez jakiś czas.

Zasada nr 5: Z czasem dodawaj coraz trudniejsze materiały i zadania

Nauka hiszpańskiego jest wynikiem wielu działań, zasobów i doświadczeń. Tak więc używanie tylko jednego materiału do nauki jest po prostu niemożliwe. Dlatego też po użyciu pierwszego zasobu przez jakiś czas, musisz przejść do innego działania i/lub zasobu. Zazwyczaj dobry moment to kilka miesięcy.

Wskazówka # 5: Znajdź metodę, która działa najlepiej dla ciebie

Wybór dobrego i efektywnego źródła nauki, które lubisz, jest fantastycznym sposobem na rozpoczęcie nauki, ale kolejnym kluczowym aspektem nauki jest zrozumienie, jak efektywnie korzystać z tego źródła.

Po raz kolejny, sprowadza się to do tego, kim jesteś jako osoba i jakie rodzaje aktywności lubisz wykonywać.

Innymi słowy, wiedzieć, CO używać jest DOBRE, ale również wiedzieć, JAK go używać WIELKIE.

Kiedy słyszysz, że niektórzy ludzie są bardziej słuchowi, inni bardziej wzrokowi, pomyśl jeszcze raz:

Jesteśmy WSZYSTKIMI tymi rzeczami.

Po prostu niektóre rzeczy wolimy robić bardziej niż inne.

Na przykład, możesz lubić słuchać języka, a nie czytać go. Niektórzy ludzie lubią czytać o wiele bardziej niż słuchać.

Prawda jest taka, że musisz znaleźć sposób na robienie wszystkich tych rzeczy, ponieważ są one niezbędne do mówienia, rozumienia, czytania i pisania w danym języku, ale musisz znaleźć odpowiednią kombinację działań.

Zainwestuj czas w ustalenie, które czynności związane z nauką sprawiają Ci największą przyjemność. Spróbuj dowiedzieć się, jakie rodzaje doświadczeń i działań pomagają Ci uczyć się najbardziej efektywnie.

Następnie możesz wykorzystać tę wiedzę, aby pomóc sobie w podejściu do każdego materiału do nauki języka w sposób, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Pozwól, że podam ci przykład.

Powiedzmy, że masz dwujęzyczny kurs językowy, zawierający dialogi zarówno w języku hiszpańskim, jak i w Twoim języku ojczystym. Do kursu dołączone są również nagrania audio wszystkich dialogów.

Jakiego rodzaju zajęcia możesz zrobić z tym kursem?

Pomyśl o tym przez chwilę. Zanim przejdziesz dalej, spróbuj wymyślić listę możliwości.

Gotowy?

Ok, oto moja lista:

 • Po prostu słuchaj audio po hiszpańsku
 • Słuchanie audio po hiszpańsku podczas czytania w języku docelowym
 • Słuchanie audio po hiszpańsku podczas czytania w języku ojczystym
 • Przeczytaj tekst na głos po hiszpańsku
 • Przetłumacz tekst z Twojego języka ojczystego na hiszpański
 • Napisz tekst po hiszpańsku odręcznie
 • Twórz zdania po hiszpańsku z wyrazów w tekście

A to tylko kilka przykładów z wielu!

Realistycznie rzecz biorąc, możesz użyć każdego hiszpańskiego zasobu na niezliczoną ilość sposobów, których liczba jest ograniczona tylko przez Twoją wyobraźnię i pomysłowość. Niebo jest granicą!

Tak więc, weź swój jeden zasób hiszpańskiego i eksperymentuj z nim. Zobacz, czy możesz wykorzystać materiał w sposób, który będzie pasował do Ciebie i do tego, jak lubisz się uczyć. I nie zapomnij, aby dobrze się przy tym bawić!

To jest ostateczny sekret efektywnej nauki: znalezienie rzeczy, które lubisz robić, a które dotyczą wszystkich obszarów nauki języka w organiczny, holistyczny sposób.

Wnioski

 • Hiszpański jest językiem ogólnoświatowym i stosunkowo łatwym do nauczenia.
 • Popularność może odegrać rolę w Twojej motywacji do nauki, ale związek, który nawiążesz z językiem jest tym, co zrobi różnicę w Twojej podróży językowej.
 • Aby rozpocząć naukę hiszpańskiego, musisz rozniecić w sobie iskrę motywacji. Zazwyczaj jedno silne doświadczenie emocjonalne związane z językiem hiszpańskim robi wielką różnicę w tym względzie.
 • Wyznaczenie dokładnych celów dla hiszpańskiego jest świetne, ale nie wystarczające. Powinieneś skupić się przede wszystkim na ustanowieniu solidnej codziennej rutyny uczenia się.
 • W tym celu musisz zaplanować swój czas i energię, a także wyrobić w sobie silne nawyki, które zaczynają się od znaczących wskazówek i nagród.
 • Kiedy zaczynasz uczyć się hiszpańskiego, musisz być świadomy ogromnej różnorodności akcentów i wersji języka hiszpańskiego, a trzymanie się jednego jest ważne ze względu na spójność.
 • Aby rozpocząć naukę dobrze, musisz nauczyć się, jak znaleźć odpowiedni materiał dla siebie, trzymać się go i przejść do innych zasobów z czasem.
 • Kiedy już znajdziesz odpowiedni materiał, musisz eksperymentować i nauczyć się najlepszego sposobu uczenia się. Słuchaj swojego wewnętrznego głosu. Jest to proces bardzo osobisty, oparty na metodzie prób i błędów, który z czasem udoskonalisz.

Więc to wszystko!

Z tymi pięcioma wskazówkami, masz wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć naukę hiszpańskiego i utrzymać to przez długi czas. Więc do dzieła, i informuj mnie o swoich postępach zostawiając komentarz poniżej!

Natalia Glińska

Redakcja ecsrem.pl