16 marca 2022 Udostępnij

Zwiększaj efektywność uczenia się, zachowując porządek

Uczenie się czegoś nowego może być satysfakcjonujące, pouczające, satysfakcjonujące, a nawet stresujące. Niezależnie od tego, czy jest to szkolenie zawodowe, czy nauka nowej umiejętności, takiej jak marketing cyfrowy czy prosty kurs językowy online, nadążanie za planami lekcji może okazać się trudne, jeśli jesteś źle przygotowany. Po co ryzykować, że po drodze się poddasz lub przebrniesz przez kurs w pośpiechu? Nie rób tego. Podejmowanie ryzyka nie jest warunkiem koniecznym. Nawet jeśli kurs lub szkolenie jest bezpłatne.

Nie ma znaczenia, czy instruktaż już się rozpoczął, czy dopiero się rozpocznie - istnieją proste kroki, które zapewnią Ci sukces. Wiedza ta może okazać się kluczowa dla uzyskania awansu lub możliwości komunikowania się z innymi podczas podróży do Europy. Niezależnie od sytuacji, bądź czujny i ucz się!

Oto kroki, które powinieneś podjąć, aby nauczyć się wszystkiego skutecznie i w wystarczającym stopniu.

Przygotuj się

Usiądź i zastanów się: "Dlaczego zdecydowałeś się uczyć?" Zrób notatki, aby przypomnieć sobie, jak ważne jest to doświadczenie. Nawet jeśli zapisałeś się na kurs z czystej nudy. Wiedza jest zawsze niezbędna.

Ciesz się z tego wyboru! Edukacja nie jest obowiązkiem i nigdy nie powinna być postrzegana w ten sam sposób. Nauka jest zarówno przywilejem, jak i darem. To nie to samo, co szorowanie toalety czy wynoszenie śmieci. Daje satysfakcję i zadowolenie. Pamiętaj o tym.

Zacznij od następujących rzeczy:

  • Zrozum, czego oczekuje się od Ciebie jako ucznia.
  • Upewnij się, że masz wszystkie narzędzia potrzebne do rozpoczęcia nauki.
  • Wyznacz sobie spokojne miejsce do nauki.

Przeczytaj wszystko

Zazwyczaj w podręcznikach znajdują się wprowadzenia do szkoleń, zajęć i kursów. Przeczytaj je wszystkie. Nie skąp! Wchłaniaj każde słowo, jakby to było Twoje pierwsze zadanie, bo tak właśnie jest!

Bądź zdeterminowany i zrozum, co jest najważniejsze. Uświadomienie sobie najważniejszych punktów każdego kursu pozwoli Ci utrzymać się na drodze do sukcesu.

Odpowiednie planowanie

Opracuj plan i trzymaj się go! Organizacja czasu jest równie istotna jak koordynacja kursu. Nie da się zrobić jednego bez drugiego. Czas i organizacja to para, której nigdy nie należy rozdzielać.

Znalezienie równowagi między pracą, domem, rodziną i ćwiczeniami jest wystarczająco trudne dla każdej osoby. Gdy już zdecydujesz się na zajęcia dodatkowe, czas może Cię zdeterminować lub złamać.

Aby ułatwić sobie planowanie, należy najpierw przeanalizować następujące kwestie:

  • Harmonogram pracy. Upewnij się, że nie ma żadnych dużych lub specjalnych projektów, które wymagałyby więcej czasu.
  • Skonsultuj się z rodziną. Zbliżający się wielki zjazd może zakłócić Twój czas na kursie.
  • Weź pod uwagę atmosferę panującą w domu. Jeśli jest w nim głośno i hałaśliwie, może to spowodować problemy z nauką.

[subscription_form]

Odstresuj się przed rozpoczęciem zajęć

Może się wydawać, że po powrocie do domu z pracy najlepiej od razu rzucić się w wir nauki. Nieprawda. Zjedz przekąskę i obejrzyj program, który lubisz, przejdź się na spacer, zdrzemnij się...

Najpierw się odpręż i zrelaksuj. Po całym dniu pracy mózg potrzebuje czasu na odpoczynek! Daj mu odpocząć. A jeszcze lepiej - poczekaj, aż wszyscy pójdą do łóżka, weź przyjemną kąpiel i dopiero wtedy przystąp do działania.

Realizuj z przekonaniem

Gdy masz już jasną wizję kursu i zaplanowany solidny plan, bierz się do roboty! Poświęć na to odpowiednią ilość czasu i bądź pewny siebie.

Jeśli nie wiesz, co robisz lub wydaje Ci się, że utknąłeś, poproś o pomoc. Poszukaj informacji, zwróć się do społeczności klasowej i przeskocz tę przeszkodę. Nie ma się co wstydzić, gdy nie ma się pewności, że się czegoś nie wie.

Bądź przygotowany na niepowodzenia

Różne rzeczy się zdarzają. I to wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy. Bliska osoba jest chora, robotnicy budowlani na ulicy poniżej zerwali linię i nie ma połączenia z Internetem, albo Ty zachorowałeś po wizycie u krewnego, który był przeziębiony. Takie jest życie.

Zamiast zamartwiać się tym, co się dzieje w klasie, zajmij się problemem. Jeśli jesteś chory, wyzdrowiej. Odwiedź mamę i zrób jej rosół z makaronem. W razie potrzeby udaj się do biblioteki publicznej!

Dodatkową korzyścią jest nauka rozwiązywania problemów!

Michał Brzeziński

Redakcja ecsrem.pl