28 października 2017 Udostępnij

Tłumaczenia medyczne – technologie

Jeśli tłumaczenie ma być profesjonalne konieczny będzie wykwalifikowany tłumacz, który je wykona. Nie da się tego zrobić za pomocą komputera. Gdy technologia i ludzki umysł połączą siłę wtedy będzie można czekać na udane tłumaczenie. Tłumacze z powodzeniem wykorzystują technologię, gdy stać się lepiej dostępnymi dla klientów.

Za sprawą komputerów czy telefonów będzie się dzięki temu zmniejszać dystans między klientem a usługodawcą. Dostęp do tłumaczeń, który jest praktycznie natychmiastowy to ważna sprawa, ponieważ dzięki temu można liczyć na sprawną obsługę.

Tłumaczenia medyczne

W ostatnich latach dąży się do tworzenia rozwiązań innowacyjnych, dzięki którym profesjonalnie wykonywane będą tłumaczenia medyczne. Jak się bowiem w ostatnim czasie dowiadujemy coraz częściej ta branża tłumaczeń kuleje i okazuje się, że tylko jedna trzecia lekarzy ma dostęp do dobrych tłumaczeń. Między innymi w zakresie leczenia chorób nowotworowych pojawiały się takie niedoskonałości, których usunięcie okazywało się bardzo trudne. Dlatego zaczęto dążyć do lepszego wykorzystywania nowoczesnych osiągnięć technologicznych, które mogły sprawić, że tłumaczenia będą lepsze. Rozwinęła się więc telekomunikacja, która sprawiła, że tłumaczenia medyczne profesjonalne są dostępne zawsze i wszędzie na wysokim poziomie.

Tłumaczenie wideokonferencji

Tłumaczenia wideokonferencyjne

Chociaż tłumaczenia telefoniczne są już szeroko dostępne i dobrze spełniają swoją rolę to popularną opcją będą także wideokonferencję z tłumaczem. Szczególnie w przypadkach gdy pacjent to osoba niesłysząca albo niedosłysząca. Mamy obecnie usługę Video Relay Service, która łączy komputer i wideofon w jednym. Osoby głuche i niedosłyszące mogą liczyć na zdalną komunikację w życiu codziennym czy w interpretacji medycznej.

Jak dokładnie działa system VRS?

Tłumacz języka migowego dostaje w tym systemie obraz od osoby głuchej czy niedosłyszącej. Następnie opisane jest to co zostało przekazane do wiadomości. Odbiorca otrzymuje informację i odpowiada na nią a tłumacz następnie przekazuje ją po przełożeniu na język migowy ponownie do osoby niedosłyszącej czy głuchoniemej. Otwarcie kilku okien rozmów jednocześnie pozwala na kontakt wizualny rozmówców.

Wcześniej systemy, które miały taką rozmowę usprawniać działały dość słabo, dlatego można powiedzieć, że te zmiany jakie są dokonały są przede wszystkim korzystne dla pacjentów i dobrze, że do nich doszło. Profesjonalni tłumacze są tutaj niezbędni, by to tłumaczenie jakie zostanie wykonane ostatecznie było na dobrym poziomie.

Karolina Bugaj

Redakcja ecsrem.pl