30 października 2017 Udostępnij

Dokumenty samochodowe – jak tłumaczyć?

Jeśli powiemy, że Polacy chętnie sprowadzają z innych krajów samochody będzie to raczej delikatne określenie. To właśnie my wykupujemy auta używane z krajów Europy Zachodniej. Niektórzy sprowadzają je nawet z USA, mimo tego że długo to trwa i wymaga spełnienia wielu formalności.

Sprowadzenie samochodu z innego kraju będzie kłopotliwe, ponieważ wymaga wizyty w kilku urzędach i pokazania stosownych dokumentów. Jednak nie powinno nas to zniechęcać, w końcu wiele osób sobie z tym radzi.

Jeśli ktoś chce zakupić auto z innego kraju może tutaj dowiedzieć się jakie są związane z tym formalności.

Biuro tłumaczeń – najlepszy przyjaciel samochodów

Niezależnie czy ktoś sprowadza auta by je sprzedać czy chce je na swoje potrzeby musi znać wszystkie przepisy, które tego dotyczą. Ważne są tłumaczenia dokumentów i tutaj jedynie pomocny będzie tłumacz przysięgły, ponieważ wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia może takie tłumaczenia dla nas wykonać. Problemem może być także transport auta do kraju. Musimy mieć bowiem odpowiednie ubezpieczenie, jeśli takie auto chcemy sprowadzić. Inną opcją będzie sprowadzenie go na lawecie.

Pamiętaj, by zabrać wszystkie dokumenty

Jeśli kupujemy auto od handlarza raczej on zadba o to, by dostarczyć nam wszystkie dokumenty. Jeśli zakup będzie od osoby prywatnej naszym zadaniem będzie sprawdzenie czy rzeczywiście dostaliśmy wszystkie dokumenty do takiego auta.

Dokumenty pojazdu

Wycena tłumaczenia

Tłumaczy się zazwyczaj wszystkie dokumenty a więc kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, umowę kupna-sprzedaży. Wycena będzie uzależniona od ilości kartek do tłumaczenia. Zazwyczaj są to stałe stawki, ewentualnie różnica może być w zależności od tego z jakiego kraju auto jest sprowadzone.

Gdy zlecamy tłumaczenie najczęściej wysyłamy dokumenty do biura tłumaczeń po czym dostajemy wycenę. Na tłumaczenie będzie trzeba czekać około 1-3 dni w zależności od obłożenia. Ewentualnie można zamówić sobie usługę ekspres, jeśli komuś będzie szczególnie zależało na czasie.

Jeśli chodzi o tłumaczenia mogą się różnić tym, że w niektórych krajach nie ma umowy kupna – sprzedaży. W czasie sprowadzenia auta z Francji tłumaczy się tylko dowód rejestracyjny, przy aucie z Holandii tłumaczy się dodatkowo dowód wywozowy i dowód wymeldowania pojazdu.

Jeśli ktoś ma taką potrzebę można także zamówić przy wycenie indywidualnej również tłumaczenie tylko jednego dokumentu. W takiej sytuacji właśnie biuro tłumaczeń będzie przygotowywać dla nas indywidualną wycenę dopasowaną do naszego dokumentu jednostkowego.

Michał Brzeziński

Redakcja ecsrem.pl