3 maja 2022 Udostępnij

Najlepsze miasta uniwersyteckie w Kanadzie

Choć przy wyborze uczelni naturalną rzeczą jest skupienie się na nauce i życiu w kampusie, świat poza kampusem również ma znaczenie. Oprócz udogodnień, takich jak sklepy spożywcze i urzędy pocztowe, społeczności w mieście, w którym znajduje się Twoja szkoła, mają swój własny charakter.

Ich wyjątkowa kultura może wpłynąć na Twoje doświadczenia związane z nauką w szkole wyższej w takim samym stopniu, jak sama szkoła. Miasta uniwersyteckie są także łącznikiem z otaczającym Cię światem, łączą Cię z organizacjami społecznymi i wydarzeniami, takimi jak koncerty czy turnieje sportowe.

Aby ułatwić Ci wybór, Preply przygotował oceniła 94 kanadyjskie miasta na podstawie 18 kluczowych wskaźników. Są to czynniki takie jak przystępność cenowa, jakość życia i możliwości ekonomiczne dla studentów. Obejmują one wszystko, od kosztów utrzymania, przez wskaźnik przestępczości, po liczbę kawiarni.

Naszą wirtualną wycieczkę po miastach akademickich rozpoczniemy od mapy Kanady, na której zaznaczymy lokalizację każdego z miast. Następnie przyjrzymy się punktacji wszystkich miast uniwersyteckich w naszym badaniu, po czym przedstawimy szczegółową listę dziesięciu najlepszych miast i ich najważniejszych szkół. Na koniec zagłębimy się w sposób, w jaki zbieraliśmy i analizowaliśmy nasze statystyki.

10 najlepszych miast uniwersyteckich w Kanadzie

1. Regina, Saskatchewan

Miasto na prerii, liczące ponad 250 000 mieszkańców, Regina jest stolicą Saskatchewan i drugim co do wielkości miastem tej prowincji. Wiele z najpopularniejszych atrakcji miasta znajduje się w jego pobliżu Centrum Wascanadużego parku miejskiego położonego bezpośrednio na południe od centrum miasta. Znajdziesz tam MacKenzie Art Gallery, Konserwatorium Muzyczne w Reginie oraz interaktywne Centrum Nauki Saskatchewan.

Zapraszamy na koncerty i Saskatchewan Roughriders na nowym stadionie Mosaic Stadium. Do rozrywek na świeżym powietrzu należą: boisko sportowe Douglas Park, Lakeshore Tennis Club, Regina Rowing Club, klub narciarski i park deskorolkowy, a także jezioro Wascana z sezonowym lodowiskiem i przystanią z wypożyczalnią desek wiosłowych, kajaków i kanu. A skoro już mowa o czynszu, za miesięczne zakwaterowanie zapłacisz mniej niż jedną trzecią średniej pensji, co jest wspólnym wyróżnieniem Winnipeg i Rouyn-Noranda.

Uczelnie w Reginie: University of Regina, Campion College, Luther College High School, Politechnika Saskatchewan (Saskatchewan Polytechnic), Johnson Shoyama Graduate School of Public Policy (ma siedziby zarówno na University of Saskatchewan, jak i University of Regina).

Czynsz: 1 016,67 USD

Średnia pensja: 3 734,86 USD

Piwo: 6,00 USD

Parki: 12

Wskaźnik przestępczości: 63.25

2. Winnipeg, Manitoba

Nazywane "Winterpeg" z powodu brutalnie zimnej pogody, Winnipeg jest zarówno stolicą Manitoby, jak i największym miastem tej prowincji. Liczy około 800 000 mieszkańców i znajduje się w pierwszej dziesiątce największych miast Kanady. To niedrogie miasto jest marzeniem smakoszy, a jego różnorodna mieszanka kultur rdzennych i imigrantów tworzy smaki, które są unikalne dla Winnipeg - takie jak wędzona ryba Manitoba Goldeye, Schmoo Tortei Ciasto Jeanne.

Fani sportu mogą obejrzeć mecz drużyny Winnipeg Goldeyes w Shaw Park lub obejrzeć mecz futbolowy Blue Bombers. The Forks to tętniąca życiem przestrzeń publiczna, w której znajduje się skatepark i hala gastronomiczna, a także wiele sklepów, butików, muzeów, teatrów i miejsc rekreacji na świeżym powietrzu.

Uczelnie w Winnipeg: University of Manitoba, Université de Saint-Boniface, University of Winnipeg, Booth University College, Canadian Mennonite University, Robertson College, Mid-Ocean School of Media Arts (MOSMA), Yellowquill University College, Red River College Polytechnic (wiele kampusów)

Czynsz: $1,042.38

Średnia pensja: 3 767,98 USD

Piwo: 6,00 USD

Parki: 25

Wskaźnik przestępczości: 69.95

3. London, Ontario

Jak jego imiennik w Wielkiej Brytanii, London, Ontario leży nad Tamizą - w południowo-zachodniej Kanadzie. Dzięki licznym festiwalom muzycznym, artystycznym i kulinarnym miasto ma tętniącą życiem scenę muzyczną na żywo, która odzwierciedla swoją bogatą historię w kilku stylach muzycznych. Londyn, bardziej przyjazny dla budżetu niż większe miasta, takie jak Toronto, oferuje swoim mieszkańcom wiele udogodnień miejskich i zajęć kulturalnych.

Springbank Park oferuje boiska do piłki nożnej, miejsca piknikowe i ponad 30 kilometrów ścieżek rowerowych i spacerowych. W mieście działa dobrze zorganizowany planer zajęć, Play Your Way!pokazuje darmowe i tanie sposoby na naukę sztuk walki, języka, tańca lub dowolnego sportu, od badmintona po siatkówkę. London Transit zapewnia łatwy dostęp do miasta dzięki elastycznym programom, takim jak Bike and Ride.

Uczelnie w London, Ontario: Uniwersytet Zachodniego Ontario, Fanshawe College of Applied Arts and TechnologySeminarium Świętego Piotra, Thames Valley College of Business & IT (zwany również Information Technology Business College Inc.), Westervelt College London, Hellmuth Ladies' College

Czynsz: 1 491,07 USD

Średnia pensja: 4 171,48 USD

Piwo: 6,00 USD

Parki: 11

Wskaźnik przestępczości: 58.59

4. Prince George, Kolumbia Brytyjska

Pilnowane przez ikoniczny Pan PGPrince George to niewielkie miasto, które z punktu handlu futrami przekształciło się w ważny ośrodek leśnictwa. Jest rajem dla entuzjastów motocrossu. Miasto Prince George posiada centrum wodne, hale lodowe, liczne parki, a także szeroką gamę działań społecznych takich jak sport, koncerty, chóry i kluby taneczne.

Miasto jest domem dla dwóch drużyn hokejowych, Prince George Spruce Kings i Prince George Cougars, a także dla Uniwersytetu Północnej Kolumbii Brytyjskiej (University of Northern British Columbia). Timberwolves, drużyny sportowe. Usługa PG Transit łączy Prince George w jedną całość, ułatwiając korzystanie z licznych festiwali muzycznych i artystycznych, koncertów, kawiarni i pubów piwnych w mieście. Należy tylko uważać na wyższy niż przeciętny wskaźnik przestępczości.

Uczelnie w Prince George: University of Northern British Columbia, College of New Caledonia

Czynsz: $1,267.86

Średnia pensja: 3 643,57 USD

Piwo: 5,38 USD

Parki: 17

Wskaźnik przestępczości: 73.88

5. Rouyn-Noranda, Québec

Wzdłuż zachodniego brzegu Lac Osisko (Jeziora Osisko) leży skromna metropolia Rouyn-Noranda. To frankofońskie miasto, które nie ma jeszcze stu lat, wyrosło wokół kopalni miedzi i odlewni. Jeśli jesteś uczniem języka francuskiego i szukasz intensywnego doświadczenia językowego, będziesz miał wiele okazji do poprawić swój francuski.

W mieście znajduje się muzeum sztuki, boisko do piłki nożnej, park botaniczny, klub golfowy i centrum przygody na świeżym powietrzu. Aby poznać historię Rouyn-Noranda, odwiedź wciąż działającą Fonderie Hornejedyną w Kanadzie hutę miedzi. W mieście odbywa się Festiwal Muzyki Wschodzącej i Międzynarodowy Festiwal Filmowy, które są najważniejszymi wydarzeniami kulturalnymi. Warunki ekonomiczne w Rouyn-Noranda są korzystne, z wyższymi płacami, niższymi czynszami i rozsądnymi cenami piwa. Dodatkową zaletą jest to, że miasto ma najniższy wskaźnik przestępczości na liście dziesięciu najlepszych miast uniwersyteckich.

Uczelnie w Rouyn-Noranda: Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue (znany również jako UQAT), Cégep de l'Abitibi-Témiscamingue

Czynsz: 766,67 USD

Średnia pensja: 3 055,00 USD

Piwo: 5,00 USD

Parki: 1

Wskaźnik przestępczości: 31.25

6. Mississauga, Ontario

Szybko rozwijające się, dość bezpieczne miasto z prężnie działającą społecznością biznesową, Mississauga to tygiel grup etnicznych z całego świata. Miasto jest mozaiką 24 odrębnych dzielnic, z których wiele organizuje własne festiwale sezonowe. Na stronie Festiwal Kultury Carassauga celebruje całą wielokulturową różnorodność Mississaugi.

Miasto jest znane z organizowania bezpłatnych imprez na Celebration Square - więc należy wypatrywać okazji do jazdy na łyżwach, oglądania filmów lub uczęszczania na zajęcia fitness za niewielkie lub żadne pieniądze. Studenci uniwersytetu mogą korzystać z innych bezpłatnych zajęć, takich jak zwiedzanie miejskiej galerii sztuki. Nadal szukasz innych możliwości spędzania czasu poza szkołą? Stolica Ontario, Toronto, jest oddalona od Mississaugi o zaledwie 20 minut jazdy komunikacją miejską.

Uczelnie w Mississauga: Uniwersytet Toronto; Canadian College of Business, Science & Technology; Fox College of Business; Metalworks Institute

Czynsz: $1,889.29

Średnia pensja: 4 530,59 dolarów

Piwo: 5,00 USD

Parki: 18

Wskaźnik przestępczości: 44.28

7. Abbotsford, Kolumbia Brytyjska

Nazywające się "centrum Doliny Frasera" Abbotsford było kiedyś ważnym przystankiem na trasie kolei Canadian Pacific Railway między Seattle a Vancouver. Dziś miasto jest domem dla wielu kultur, w tym dla największej w Kanadzie populacji południowoazjatyckiej. Abbotsford Arts Council sponsoruje wiele bezpłatnych wydarzeń takich jak koncerty i pokazy nagród.

W centrum miasta znajduje się Mill Lake Parkmiejsce do piknikowania, pływania, spacerów i obserwowania dzikiej przyrody. Naprzeciwko parku znajduje się centrum handlowe Sevenoaks, z praktycznie każdym rodzajem sklepu, jaki można sobie wyobrazić. Czynsz za mieszkanie w Abbotsford jest nieco wyższy niż średnia dla dziesięciu najlepszych miast uniwersyteckich, chociaż stosunek czynszu do pensji jest porównywalny z innymi miastami na liście. Przestępczość jest nieco poniżej średniej.

Uczelnie w Abbotsford: Uniwersytet Fraser Valley, Columbia Bible College, Ashton College, Summit Pacific College

Czynsz: $1,392.86

Średnia pensja: $2,894.14

Piwo: $5.00

Parki: 9

Wskaźnik przestępczości: 59.10

8. Prince Albert, Saskatchewan

Tory kolejowe przecinają krajobraz i historię Prince Albertbramy północy Saskatchewan. Obecnie jedno z największych miast w Saskatchewan, Prince Albert posiada kilka instytucji szkolnictwa wyższego i zawodowego, w tym First Nations University of CanadaUniwersytet Pierwszych Narodów Kanady Uniwersytet Saskatchewan (University of Saskatchewan)oraz Politechnika Saskatchewan. Miasto oferuje wiele możliwości rekreacji: park wodny, klub paintballowy, kasyno, ścieżkę przyrodniczą, centrum snowboardowe i narciarskie, galerie sztuki oraz park deskorolkowy i BMX.

Chociaż średni miesięczny czynsz kosztuje prawie połowę średniej pensji, a piwo jest nieco droższe, można znaleźć inne sposoby na oszczędzanie. Na przykład dzięki zniżkowy miesięczny bilet studencki z Prince Albert Transit, możesz z łatwością odwiedzić liczne bary sportowe, bistra i kawiarnie w mieście. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ wskaźnik przestępczości w Prince Albert jest o około 15% wyższy niż średnia dla dziesięciu miast uniwersyteckich.

Uczelnie w Prince Albert: First Nations University of Canada, University of Saskatchewan, Gabriel Dumont Institute Training & Employment

Czynsz: $791.67

Średnia płaca: $1,799.00

Piwo: $6,00

Parki: 1

Wskaźnik przestępczości: 75

9. Laval, Québec

Około pół godziny drogi od Montréal, Laval leży na dwóch wyspach rzecznych pomiędzy Rivière des Milles Îles (Rzeka Tysiąca Wysp) i Rivière des Prairies (Rzeka Prerii). Miasto jest prawie tak samo zaludnione jak Québec City, ale ma około 100 000 mieszkańców mniej. Chociaż dominującym językiem w Laval jest francuski, około 15% mieszkańców stanowią osoby posługujące się językiem angielskim, arabskim i włoskim.

Oprócz licznych parków, Laval ma swoje własne atrakcje, takie jak rzeźby świetlne i ogrodyjak również obserwatorium astronomiczne. Jeżeli pracujesz na pełen etat, mieszkając i studiując w Laval, licz się z tym, że będziesz musiał płacić około połowy swojej miesięcznej pensji za czynsz. Jednak weź to sobie do serca - piwo jest o połowę tańsze niż w innych miastach uniwersyteckich z pierwszej dziesiątki.

Uczelnie w Laval: Collège Montmorency, Université de Montréal, Étudier a l'UQAM, Collège LaSalle

Czynsz: 1 152,75 USD

Średnia płaca: $2,441.67

Piwo: 3,00 USD

Parki: 20

Wskaźnik przestępczości: 56.53

10. Brantford, Ontario

Brantford, oddalone zaledwie o godzinę jazdy samochodem od wodospadu Niagara, Mississaugi i Toronto, jest miastem, w którym Alexander Graham Bell wynalazł telefon. Współczesne miasto Brantford znajduje się zaledwie dwadzieścia minut drogi od krainy Sześciu Narodów znad rzeki Grand, gdzie mieszkają członkowie wszystkich narodów Haudenosaunee. Obok bardziej tradycyjnie akademickich Uniwersytet Nipissingoraz kilka innych szkół nastawionych na karierę, Six Nations Polytechnic ma swój kampus w Brantford.

Zapoznaj się z rękodziełem Brantford w Centrum Kultury Woodlandgdzie możesz spróbować tradycyjnych rzemiosł rdzennych mieszkańców Ontario lub nauczyć się języków Pierwszych Narodów. Centrum oferuje również przedstawienia i wystawy sztuki. W wolnym czasie możesz spróbować pływania, jazdy na łyżwach, lacrosse lub hokeja w Centrum Sportowym Wayne'a Gretzky'ego lub - ponieważ koszty życia w Brantford są wyższe niż w jakimkolwiek innym mieście uniwersyteckim z pierwszej dziesiątki - skorzystać z przyjaznych dla budżetu zajęć w publicznych parkach w Brantford.

Uczelnie w Brantford: Uniwersytet Wilfrid Laurier, Conestoga College, Westervelt College, Six Nations Polytechnic, Summit College, NewCastle College, Haven College

Czynsz: $1,300.00

Średnia pensja: $1,911.00

Piwo: 6,00

Parki: 6

Wskaźnik przestępczości: 68.73

Wnioski końcowe

Porównanie najlepszych miast uniwersyteckich może zdjąć część stresu związanego z wyborem szkoły wyższej. Niezależnie od tego, czy zależy Ci na przystępnej cenie, wygodzie, bezpieczeństwie czy poznawaniu nowych kultur, możesz skorzystać z tego przewodnika po dziesięciu najlepszych miastach uniwersyteckich w Kanadzie, aby podjąć bardziej świadomą decyzję o wyborze szkoły wyższej.

Metodologia

Firma Preply pogrupowała 18 wskaźników w trzy kategorie, aby uszeregować 94 miasta w swoim raporcie. Próba została ograniczona do miast, w których znajdują się publiczne lub prywatne uniwersytety. Każdy wskaźnik został oceniony na 100-punktowej skali, gdzie 100 oznacza najbardziej korzystne warunki dla studentów.

Przyjazność dla portfela stanowiła 33,33% ogólnego rankingu. Mierzona była sześcioma czynnikami: koszt jednego posiłku w niedrogiej restauracji, miesięczna opłata za klub fitness (1 osoba), miesięczny czynsz za mieszkanie z jedną sypialnią w centrum miasta, koszt internetu, miesięczny bilet na komunikację miejską, koszt piwa.

Środowisko społeczne również miało 33,33% udziału w końcowej punktacji. Użyto sześciu wskaźników: poziom różnorodności w mieście (na podstawie liczby mieszkańców urodzonych za granicą); kawiarnie na mieszkańca; centra handlowe na mieszkańca; parki na mieszkańca; życie nocne na mieszkańca; ogólny wskaźnik przestępczości.

Szanse ekonomiczne stanowiły pozostałe 33,33% ocen. Oceniano je za pomocą sześciu wskaźników: średnie miesięczne wynagrodzenie netto (po opodatkowaniu); PKB per capita (CAD); stopa bezrobocia; stopa zatrudnienia; cena zakupu mieszkania; oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Przyjazność dla portfela - 33,33% w rankingu ogólnym

 • Posiłek, niedroga restauracja (1 osoba)
 • Klub fitness, opłata miesięczna (1 osoba)
 • Miesięczny czynsz za mieszkanie (1 sypialnia) w centrum miasta
 • Internet (60 Mb/s lub więcej, nieograniczona ilość danych, kablowy/ADSL)
 • Bilet w jedną stronę (transport lokalny)
 • Piwo krajowe (0,5 litra beczkowego)

Środowisko społeczne - 33,33% w rankingu ogólnym

 • Różnorodność, odsetek mieszkańców urodzonych za granicą
 • Kawiarnie na mieszkańca
 • Centra handlowe na mieszkańców
 • Całkowita liczba parków
 • Życie nocne na mieszkańców
 • Wskaźnik przestępczości

Możliwości ekonomiczne - 33,33% rankingu ogólnego

 • Średnie miesięczne wynagrodzenie netto (po opodatkowaniu)
 • PKB per capita (CAD)
 • Stopa bezrobocia
 • Stopa zatrudnienia
 • Cena zakupu mieszkania (mieszkanie z 1 sypialnią w centrum miasta)
 • Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Źródła: Dane użyte do stworzenia tego rankingu zostały zebrane z Numbeo; TripAdvisor; Kanada, Rząd Kanady, Statystyki; www12.statcan.gc.ca.

Źródło zdjęć: Pexels, Unsplash

Michał Brzeziński

Redakcja ecsrem.pl