26 lutego 2022 Udostępnij

Jak uczyć się portugalskiego: najważniejsze wskazówki dla zupełnie początkujących

W jakim języku mówi Brazylia? Podczas gdy w Ameryce Łacińskiej dominuje język hiszpański, w Brazylii językiem urzędowym jest portugalski. Jest to jeden z dziesięciu najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie. Posługuje się nim 200 milionów osób w Europie, Afryce, Oceanii, Azji i Ameryce Południowej. Dlatego też, nauka języka portugalskiego jest drogą do bardziej satysfakcjonującego i wygodnego podróżowania w co najmniej 10 krajach.

Aby pomóc ci osiągnąć twoje cele językowe, przygotowaliśmy przewodnik krok po kroku zawierający kilka skutecznych wskazówek i trików. Preply służy nie tylko radą, ale także wykwalifikowaną pomocą w zakresie udzielania korepetycji. Oferujemy lekcje 1 na 1 z rodowitymi Portugalczykami na całym świecie za pośrednictwem przyjaznego dla użytkownika czat wideo.

Wybierz preferowanego korepetytora na naszej stronie internetowej, zaplanuj swoją pierwszą lekcję onlinei rozpocznij naukę bezpośrednio z urządzenia.

Znajdź mojego korepetytora z portugalskiego

Zanim przejdziemy do naszego przewodnika, odpowiedzmy na jedno z najbardziej popularnych pytań, jakie zadają sobie uczący się.

Czy portugalski jest trudny do nauczenia się??

Portugalski jest uważany za prosty język do nauki dla osób posługujących się językiem angielskim.

Wraz z francuskim, angielskimoraz hiszpańskimnależy do rodziny języków romańskich, więc jeśli znasz już jeden z tych języków, będziesz w stanie szybko przyswoić sobie jego wzorce ze względu na dużą liczbę podobieństw.

Jednak dla każdego uczącego się języka osiągnięcie płynności zależy od motywacji, wytrwałości i czasu poświęconego na wysiłek.

Nauka brazylijskiego portugalskiego vs. Europejski portugalski

Czy zastanawiasz się jak mówić po portugalsku w różnych regionach? Brazylia i Portugalia to dwa najbardziej wpływowe kraje, ponieważ to właśnie tam mówi się najwięcej po portugalsku. Portugalia jest ojczyzną tego języka, podczas gdy Brazylia ma największą liczbę rodzimych użytkowników.

Chociaż oba te kraje posługują się tym samym językiem, istnieje w nim wiele różnic regionalnych, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Biorąc pod uwagę, że różnice regionalne w języku portugalskim są silniejsze niż w wielu innych językach, warto przed wyjazdem dowiedzieć się więcej o każdym z dialektów.

Dobra wiadomość jest taka, że osoby z przeciwległych stron Atlantyku mogą się dobrze rozumieć. Aby dać Ci wyobrażenie na temat jak mówić brazylijski portugalski w porównaniu z europejskimweź pod uwagę słowo "português" - w Portugalii można usłyszeć "sh", podczas gdy w Brazylii będzie to końcówka "s".

Ogólnie rzecz biorąc, Portugalczycy mają tendencję do mówienia z bardziej zamkniętymi ustami, podczas gdy Brazylijczycy z bardziej otwartymi. Można więc powiedzieć, że akcent brazylijski jest bardziej wyrazisty i łatwiejszy do zrozumienia dla początkujących użytkowników języka portugalskiego.

Którą odmianę powinieneś wybrać? To proste - wystarczy zadać sobie pytanie: "Która kultura jest dla mnie bardziej atrakcyjna?". Twoja decyzja może również zależeć od tego, czy planujesz podróż do któregoś z tych krajów.

Jak szybko nauczyć się portugalskiegoPomocny przewodnik dla początkujących

A więc zdecydowałeś się podjąć kroki w celu nauki języka portugalskiego. Świetnie! Strona najlepszym sposobem na naukę języka portugalskiego jest zaangażowanie się w realizację swojego celu. Zebraliśmy kilka wskazówek, które z pewnością przydadzą się i pomogą Ci w drodze do biegłości.

Sprecyzuj swoje cele

Planowanie jest istotną częścią nauki. Widząc szerszą perspektywę, np.nauczyć się mówić po portugalsku" nie będzie tak efektywne, jak posiadanie jasno określonych celów z odpowiednim podziałem czasu. Cele powinny wynikać z powodów, dla których zdecydowałeś się na naukę języka.

Jeżeli chcesz wyjechać do Brazylii, z pewnością będziesz potrzebował kilku portugalskie zwroty dla podróżujących. Przydadzą się one podczas meldowania się w hotelu, zamawiania jedzenia, poruszania się po mieście, a nawet proszenia o pomoc. Możesz więc podzielić sytuacje i słownictwo dotyczące każdej z nich. To samo można zastosować, jeżeli potrzebujesz języka portugalskiego do pracy lub do przeprowadzki do kraju portugalskojęzycznego.

Poświęć kilka godzin dziennie na naukę

Sukces w nauce języka zależy od ilości czasu, jaki można na nią przeznaczyć. Podczas gdy podstawowa płynność konwersacyjna (np. nauka zabawnych zwrotów po portugalsku) można osiągnąć stosunkowo szybko, zdobycie bardziej zaawansowanej biegłości może zająć dużo czasu.

Jeżeli chcesz szybko opanować język portugalski, powinieneś być konsekwentny w nauce. Należy znaleźć czas w ciągu dnia na przerobienie najważniejszych zagadnień, takich jak słownictwo, wymowa i gramatyka. Należy pamiętać, że 30 minut lekcje portugalskiego dziennie jest o wiele lepsze niż 1-2 godzinne sesje nauki raz w tygodniu. Należy więc skupić się na języku i nie zapominać o powtarzaniu tego, co już się wie. W ten sposób nie pozwolisz, aby już poznany materiał wymknął ci się z rąk.

[subscription_form]

Podstawy

Dla osób zupełnie początkujących w nauce języka portugalskiego bardzo ważne jest opanowanie podstawowe portugalskie słowa i zwrotów, takich jak pozdrowienia, dni tygodnia, miesiące, liczby i słowa pytające. Aby zapamiętać przydatne zwroty po portugalskuAby zapamiętać przydatne zwroty po portugalsku, należy oznaczyć etykietami przedmioty znajdujące się wokół nas lub użyć karteczek (flashcards), na których po jednej stronie zapisujemy portugalski zwrot, a po drugiej jego angielskie tłumaczenie.

Po opanowaniu co najmniej 1000 słów, w tym najczęściej występujących przymiotników i rzeczowników, oraz znajomości koniugacji kilku czasowników, od razu będziesz miał do dyspozycji różnorodne zdania. Dodatkowo warto mieć w zanadrzu słownik popularne portugalskie zwroty podzielonych według tematów, takich jak pogoda, czas, powitania itp.

Zanurz się w kulturze

Język i kultura idą w parze. Nauka języka jest sposobem na poznanie bogatej kultury krajów, w których mówi się po portugalsku. Dzięki językowi poznasz sztukę, kino, literaturę, muzykę, kuchnię, a nawet zapoznasz się z pojęciami, których nie można znaleźć w języku angielskim. Można więc powiedzieć, że nauka języka przyczynia się do pogłębiania wiedzy międzykulturowej, a także stwarza wiele możliwości znalezienia wspólnego języka z rodzimymi użytkownikami języka.

Jakie kroki powinieneś podjąć jako początkujący? Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć:

  • Znajdź interesujące podcasty. iTunes ma wspaniałą kolekcję podcastów dotyczących regionu brazylijskiego. Wystarczy je przeglądać, aby znaleźć tematy, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom. Podcasty są wygodne, ponieważ można ich słuchać podczas codziennych dojazdów do pracy, przerwy na kawę, a nawet na siłowni.
  • Ucz się z pomocą słownika. Za każdym razem, gdy napotkasz nieznane Ci zwroty po portugalsku, koniecznie sięgnij po słownik. portugalskie zwroty lub słów. Wypróbuj online Jeśli noszenie ze sobą twardej kopii słownika jest dla Ciebie niewygodne, wypróbuj słownik online.
  • Oglądaj filmy po portugalsku. Netflix oferuje brazylijskie i portugalskie filmy które można oglądać z angielskimi lub portugalskimi napisami. Alternatywnie, Youtube oferuje wiele kanałów dla początkujących i średnio zaawansowanych. Oglądanie filmów pomoże Ci szybko przyswoić sobie wskazówki dotyczące konwersacji.
  • Czytaj online czasopisma i książki w języku portugalskim. Czytanie pomoże Ci wzbogacić słownictwo o język z życia wzięty, a nawet nauczyć się kilku romantycznych zwrotów po portugalsku.
Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 recenzji, "Doskonały"

Skup się na mówieniu

W przeciwieństwie do czytania i słuchania, mówienie jest aktywną częścią nauki języka. Można zadać sobie pytanie, jak można zaangażować się w tę istotną czynność, skoro w pobliżu nie ma nikogo, kto mówi po portugalsku? Jest kilka sposobów, aby podejść do tego w taki sposób nauka portugalskiego online.

  • Spróbuj MeetUp aby dowiedzieć się, czy w twojej okolicy można znaleźć native speakerów lub grupy takich studentów jak ty, którzy są gotowi do ćwiczenia języka.
  • Aby dobrze rozpocząć naukę portugalskiego, możesz skorzystać z aplikacje językowe takich jak Duolingo lub Pimsleur które pozwalają ćwiczyć wymowę.
  • Aby w krótkim czasie osiągnąć odpowiedni poziom konwersacyjny, skorzystaj z naszych usługi korepetycji. Jest to świetny sposób na znalezienie i ćwiczenie z rodowitymi użytkownikami języka portugalskiego w Europie i Brazylii.

Dzięki Preply będziesz miał dostęp do interakcji na żywo z native speakerem oraz do treści edukacyjnych - wszystko w jednym miejscu. Wybieraj spośród ogromnej bazy korepetytorów i ucz się języka z dowolnego miejsca na świecie.

Natalia Glińska

Redakcja ecsrem.pl