18 kwietnia 2022 Udostępnij

8 Angażujące ćwiczenia rozgrzewające dla uczniów ESL na zajęciach online

Początek zajęć online z języka angielskiego jako drugiego języka (ESL) to najlepszy moment, by nadać im odpowiedni ton. Badania pokazują, że skuteczne działania rozgrzewające mogą pomóc uczniom osiągać lepsze wyniki w trakcie zajęć, a także zwiększają zaangażowanie i motywację uczniów do nauki. Mogą one także dać uczniom szansę do kreatywności i rozwiązywania problemów na samym początku zajęć.

Istnieje wiele świetnych pomysłów na rozgrzewkę, które sprawdzają się w klasie fizycznej, ale nie wszystkie z nich można z powodzeniem zastosować na zajęciach online.

Jakie są więc 5-minutowe ćwiczenia na rozgrzewkę w klasie online?

W tym przewodniku znajdziesz szereg zabawnych, niewymagających dużych przygotowań ćwiczeń rozgrzewających - zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych uczniów.

5-minutowe gry rozgrzewające dla dzieci

Dla młodych uczniów przejście na angielski może być większym wyzwaniem niż dla starszych. Dlatego tak ważne jest, aby rozpocząć zajęcia online w przyjemny sposób.

Oto kilka pomysłów na rozgrzewkę pomysły na rozgrzewkę dla dzieci które pomogą Ci to osiągnąć:

Zgadnij, jaki to hałas

To zabawna rozgrzewka online dla młodych uczniów, którzy mają ograniczony zasób słownictwa.Zadaniem uczniów jest odgadnięcie, co powoduje dany hałas. Po niewielkiej adaptacji może ona równie dobrze sprawdzić się w klasach indywidualnych, jak i na zajęciach grupowych.

Na zajęciach grupowych pierwsze dziecko, które prawidłowo odgadnie odpowiedź, zdobywa punkt. W przypadku zajęć indywidualnych dziecko musi odgadnąć jak najwięcej dźwięków w ciągu minuty.

Jak się przygotować:

Korzystając z YouTube, Spotify lub innego serwisu multimedialnego, ustaw w kolejce kilka dźwięków, które uczniowie powinni znać i umieć nazwać w języku angielskim (np. klakson samochodu, krowa, samolot itp.).

Poszukaj hasła "____ sound effect", a na pewno szybko znajdziesz to, czego szukasz.

Jak grać:

 • Powiedz uczniom, że usłyszą hałas. Odtwórzcie po kolei ścieżki dźwiękowe. Uczniowie powinni podnieść rękę, jeśli wydaje im się, że wiedzą, co to jest. Jeśli nie są pewni, odtwórz utwór ponownie.
 • Wybierz ucznia, który jako pierwszy podniósł rękę i pozwól mu odgadnąć odgłos po angielsku. Jeśli się nie mylą, zdobywają punkt. Jeśli się myli, wybierz kolejnego ucznia, który najszybciej odgadł odgłos.
 • Na koniec podsumuj wyniki i wygrywa uczeń z największą liczbą punktów.

Ćwiczenie opcjonalne

Po każdym odgłosie pokaż obrazek przedstawiający, co go wywołuje. Bardzo małe dzieci mogą naśladować zwierzę lub przedmiot z obrazka. Jest to trochę niepoważne i pomaga rozładować energię na początku lekcji.

Gra Kima

Każdy nauczyciel języka angielskiego wie, że młodzi uczniowie uwielbiają gry pamięciowe. Oprócz przyjemności, gry pamięciowe mogą przynieść dzieciom realne korzyści. Na przykład, gry te pokazują jak ważna jest koncentracja i zwracanie uwagi na szczegóły oraz pomagają ćwiczyć przywoływanie pamięci krótkotrwałej. Jednak niektóre gry lepiej niż inne nadają się do nauczania online.

Gra Kim jest dobrym przykładem rozgrzewki online dla uczniów ESL. Grają w nią harcerze i przewodnicy, jest to zabawna gra pamięciowa.

Jak się przygotować

 • Wystarczy wybrać kilka przedmiotów, które zostaną wykorzystane w grze. Najlepiej byłoby, gdyby uczniowie znali nazwy tych przedmiotów w języku angielskim.
 • Mogą to być zabawki, kształty lub przedmioty domowego użytku. Ograniczeniem jest tylko to, co masz do dyspozycji.

Jak grać

 • Połóż przedmioty na stole przed sobą, w pełnym polu widzenia kamery i uczniów.
 • Daj uczniom chwilę na przyjrzenie się wybranym przedmiotom i zadanie ewentualnych pytań (np. jeśli nie znają nazwy któregoś z nich).
 • Wyłącz kamerę i wyjmij jeden lub dwa przedmioty.
 • Włącz ponownie kamerę. Czy uczniowie potrafią rozpoznać, które obiekty zostały usunięte?
 • Za każdą poprawną odpowiedź uczniowie zdobywają punkty.

Gra Kim sprawdza się równie dobrze w grupach, jak i podczas lekcji indywidualnych. Można ją również wykorzystać do powtórzenia słownictwa z takich grup, jak jedzenie czy kształty, a także do wprowadzenia nowych tematów.

Znajdź różnicę

Ta zabawna odmiana gry Kima zajmuje tylko 5 minut i nie wymaga żadnego przygotowania. Wymaga od uczniów skupienia uwagi i wykorzystania swoich zdolności obserwacyjnych.

 • Rozpocznij zajęcia online, witając się z uczniami i pytając, jak im minął dzień.
 • Podczas rozmowy poproś uczniów, by zwracali baczną uwagę na swój ekran. Powinni zwracać uwagę na to, co masz na sobie i co znajduje się za tobą.
 • Wyłącz kamery na trzydzieści sekund. W tym czasie zmień coś w sobie lub w swoim otoczeniu. Możesz zmienić sweter, zasunąć zasłony, przesunąć roślinę, założyć naszyjnik - lub coś innego!
 • Włącz ponownie kamerę i poproś uczniów, aby zauważyli różnicę!
 • Jeśli uczniom spodoba się ta gra, mogą robić to samo na zmianę.

Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie pomocny, możesz również dowiedzieć się więcej na temat nauka angielskiego dla dzieci online.

Piosenki pomagają odzyskać koncentrację

Muzyka ma ogromny wpływ na mózg dziecka. Badania wykazały, że że rymowanki i piosenki wspomagają rozwój językowy niemowląt i małych dzieci.

Jeśli chodzi o dzieci, które uczą się drugiego języka, piosenki pozwalają im poznać nowe słowa. Piosenki pokazują również prawidłową wymowę i intonację oraz pomagają w przypominaniu sobie słownictwa.

Można używać piosenek jako ćwiczeń rozgrzewających lub jako sposób na przerwanie lekcji i przywrócenie klasy na właściwe tory. Oto kilka popularnych propozycji dla klas z młodszymi uczniami:

 • If you're happy and you know it: Słownictwo związane z emocjami i czynnościami ciała
 • Dziesięć zielonych butelek: Piosenka do liczenia
 • Stary MacDonald miał farmę: Słownictwo związane ze zwierzętami
 • Five little monkeys (Pięć małych małpek): Piosenka do liczenia
 • Miss Polly had a dolly: Piosenka rymowana
 • Głowy, ramiona, kolana i palce u nóg: Słownictwo związane z ciałem

Pro tip: Jeśli możesz, wygospodaruj czas na stworzenie małych rekwizytów lub wykorzystanie zabawek do mimiki do słów piosenki. Na przykład, jeśli masz jakieś małe plastikowe zwierzątka, Stary MacDonald może naprawdę ożyć!

Zabawne ćwiczenia rozgrzewające z języka angielskiego dla dorosłych i młodzieży

Dobre ćwiczenia rozgrzewające są bardzo ważne, by wprowadzić uczniów w odpowiedni nastrój. Poniższe ćwiczenia rozgrzewające z języka angielskiego dla dorosłych i młodzieży zajmują pięć minut (lub mniej!), a z pewnością przypadną uczniom do gustu.

Zgadnij kto lub zgadnij co

Ta szybka rozgrzewka jest odpowiednia dla nastolatków i dorosłych na poziomie poziomie B1 języka angielskiego lub wyższym. Można ją łatwo dostosować do zajęć grupowych lub indywidualnych. Celem jest odgadnięcie, kto wykonywał jakie czynności w ciągu tygodnia.

Zajęcia grupowe

 • Korzystając z funkcji prywatnego czatu, poproś każdego ucznia z klasy o wysłanie jednego zdania wyjaśniającego, co ciekawego robił w ciągu tygodnia.
 • Następnie należy wkleić odpowiedzi do okienka czatu, jedną po drugiej (bez podawania nazwisk uczniów, którzy je wysłali), aby wszyscy uczniowie mogli je przeczytać.
 • Teraz uczniowie muszą zabawić się w detektywów, zgadując, kto co zrobił.
 • Mogą zadawać tylko pytania wymagające odpowiedzi "tak" lub "nie".
 • Za prawidłowe odpowiedzi otrzymuje się punkt, za błędne traci się punkt!
 • Zwycięzcą zostaje uczeń, który zdobędzie najwięcej punktów.

Klasy jednoosobowe lub grupy dwuosobowe

 • W klasach jedno- lub dwuosobowych poproś uczniów, aby napisali po trzy zdania: jedną rzecz, którą zrobili i dwie, których nie zrobili. Jako nauczyciel również powinieneś wziąć w tym udział.
 • Po kolei próbujcie odgadnąć prawidłowe odpowiedzi.
 • Jak wyżej, mogą zadawać tylko pytania wymagające odpowiedzi tak/nie.
 • Za prawidłowe odpowiedzi otrzymuje się punkt, za błędne traci się punkt!

Szybki quiz

Rozgrzewki oparte na grach to świetny sposób na nawiązanie kontaktu z uczniami, pobudzenie ich do działania i gotowość do nauki. W rzeczywistości wykorzystanie gier w klasie może poprawić wyniki uczniów w nauce nawet o 23%.jak podaje UNICEF.

Quiz to świetny sposób na przypomnienie słownictwa lub pojęć językowych z ostatnich zajęć, a nawet na sprawdzenie, jak dużo uczeń wie na temat kolejnego tematu.

Istnieje wiele możliwości stworzenia quizu na początek zajęć, a Kahoot i Quizlet to dwie najpopularniejsze z nich:

 • Kahoot to oparta na chmurze platforma do tworzenia quizów gdzie można tworzyć własne quizy. Jest ona często wykorzystywana przez nauczycieli do nauki języków obcych. W przeglądzie literatury, stwierdzono, że ma ona znaczący wpływ na wyniki w nauce, motywację i postawę uczniów.
 • Quizlet to kolejna platforma edukacyjna na której można tworzyć quizy, flashcards i zestawy do nauki. Według ich danych90% uczniów, którzy korzystają z Quizlet, przyznaje, że dzięki temu otrzymują wyższe oceny. Wprowadzając uczniów do Quizlet, przygotowujesz ich na sukces.

Idź na poszukiwanie

GeoGuessr to zabawna, bezpłatna gra online, w której uczniowie mogą odkrywać świat. Wykorzystuje ona funkcję widoku ulicy z Map Google i umieszcza widza w losowo wybranym miejscu na świecie. Celem gry jest rozejrzenie się wokół siebie i próba określenia, gdzie się znajdujesz. Im bliższa jest prawidłowa lokalizacja, tym więcej punktów można zdobyć.

Jest to zabawny sposób na wprowadzenie wielu różnych pojęć i tematów językowych, takich jak kierunki, czasowniki modalne spekulacji oraz język opisowy miast i miasteczek.

Co więcej, gra pozwoli uczniom rozwinąć umiejętność krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów - narzędzia, które z pewnością pomogą im w nauce języka angielskiego!

Gra nie wymaga żadnego przygotowania, ale należy pamiętać, że wymaga wcześniejszego zapisania się.

Jak grać

 • Uczniowie muszą pracować szybko, aby rozwiązać zadanie i kliknąć na mapie w miejscu, w którym ich zdaniem mogą się znajdować.
 • Im bliżej będą, tym więcej dostaną punktów.

Drabina słowna

Ta łamigłówka to stymulujący sposób na rozpoczęcie zajęć, który nie wymaga zbyt wielu przygotowań.

Jak grać

 • Daj uczniowi dwa słowa: słowo startowe i słowo docelowe. Oba muszą mieć taką samą liczbę liter. (np. życie i ciasto).
 • Następnie uczeń musi zmieniać słowo po jednej literze, aż dojdzie do słowa docelowego.
 • Na czym polega problem? Za każdym razem, gdy zmienia się literę, słowo musi być poprawne w języku angielskim. Oto przykład:

LIVE - LOVE - LOSE - LOST - COST - CAST - CASE - CAKE

Dzięki temu uczniowie rozwiną swoje umiejętności rozwiązywania problemów i nabiorą ochoty do nauki!

Więcej wskazówek dotyczących nauczania online można znaleźć w naszym artykule na temat jak przygotować i prowadzić zajęcia online.

Ostatnie słowa

W przypadku nauczania online trudno jest odczytać nastrój uczniów i ocenić ich energię lub odgadnąć, jaki mieli dzień. Dobre ćwiczenie rozgrzewające może jednak pomóc w zresetowaniu się obu stron.

Dzięki poniższym ćwiczeniom rozgrzewającym dla uczniów klas ESL zajęcia rozpoczną się szybko i sprawnie, niezależnie od tego, czy uczeń ma siedem czy siedemdziesiąt lat.

Gdy uczeń znajdzie się w "strefie" - zrelaksowany, czujny i skoncentrowany - będzie o wiele bardziej gotowy do nauki i szybciej osiągnie postępy.

Jeśli jesteś zainteresowany nauczaniem angielskiego online dla młodzieży, nastolatków lub dorosłych, zapoznaj się z ofertami pracy dla korepetytorów online na Preply.

Natalia Glińska

Redakcja ecsrem.pl