29 marca 2022 Udostępnij

5 prostych gier po angielsku

Jeśli kiedykolwiek musiałeś uczyć języka angielskiego, z pewnością miałeś takie dni, kiedy Twoi uczniowie byli zmęczeni lub po prostu nie byli mniej zainteresowani lekcją.

Może po prostu nie byli zainteresowani omawianym tematem, byli zmęczeni pracą lub po prostu ich myśli były gdzieś indziej.

Moim zdaniem, jeśli można odłożyć na bok materiał językowy zaplanowany na lekcję, warto zrobić sobie przerwę i poświęcić 15-20 minut na grę, która wprawi uczniów w nieco lepszy nastrój.

Poniżej przedstawiamy kilka łatwych gier, w które można zagrać w języku angielskim, a które nie wymagają od nauczyciela żadnego przygotowania.

  • 20 pytań

Wielu z Was zapewne zna tę grę.

Tym, którzy jeszcze o niej nie słyszeli, wyjaśnię, na czym polega. Jeden z uczniów wybiera słowo, a pozostali uczniowie, zadając pytania, muszą dowiedzieć się, co to jest. Na pytania należy odpowiadać "tak" lub "nie".

Najlepiej jest wybrać konkretny temat i poprosić uczniów o wybranie słów, które w taki czy inny sposób są z nim związane.

Można pomyśleć o kombinacjach słów, które opisują dobrze znane przedmioty lub zdarzenia.

Wspominam o tej grze, ponieważ wielu uczniów ma trudności z formułowaniem pytań, zwłaszcza jeśli chodzi o szyk wyrazów i czasowniki posiłkowe. Ta wspaniała gra pomoże im poprawić się w tych dziedzinach.

  • Wyścig po planszy

Przede wszystkim należy podzielić klasę na zespoły. Im więcej grup, tym więcej zabawy.

Wybierzcie temat. Możesz na przykład wybrać temat, który był omawiany kilka dni wcześniej.

Każdy zespół musi napisać jak najwięcej słów związanych z tym tematem. Jest to świetna gra do ćwiczenia słownictwa i gramatyki języka angielskiego.

Aby wzbudzić ducha rywalizacji, można przyznać drobne nagrody (np. słodycze).

  • Literowanie

Każdy uczeń jest proszony o przeliterowanie jakiegoś słowa w języku angielskim, a w trakcie przeliterowywania nauczyciel zapisuje je na tablicy. Jeśli uczeń popełni błąd, odpada z gry. Ta prosta gra może być wykorzystywana zarówno w dużych klasach, jak i w małych grupach.

[subscription_form]

  • Kim jestem?

Gra przebiega w następujący sposób: jeden uczeń wybiera osobę i opisuje ją za pomocą czterech lub pięciu prostych zdań zapisanych na tablicy. Pozostali uczniowie muszą odgadnąć, kto to jest.

Jest to świetna gra do ćwiczenia umiejętności prowadzenia rozmowy, a także do ćwiczenia struktur gramatycznych i słownictwa.

  • Dwie prawdy i kłamstwo

Po nazwie można się domyślić, jak działa ta gra. Uczeń wypowiada trzy zdania - przedstawiając je jako fakty - ale jedno z nich nie jest prawdziwe.

Pozostali uczniowie muszą odgadnąć, które z nich jest fałszywe.

Ten, kto zgadnie prawidłowo, przechodzi do następnej tury. Ta gra jest dobrym ćwiczeniem na "zapoznanie się", gdy trzeba rozładować atmosferę napięcia i zakłopotania w nowej grupie uczniów.

Pragnę nadmienić, że nie ja wymyśliłam te gry. Można je znaleźć w Internecie i w książkach. Łatwo jest znaleźć więcej gier, które można wykorzystać na lekcjach języka angielskiego.

Z jakich gier w języku angielskim już korzystasz?

Karolina Bugaj

Redakcja ecsrem.pl